Достапни линкови

logo-print

Обама го објави планот за Ирак


Американскиот Претседател Барак Обама вечерва изјави дека американските воени операции во Ирак треба да завршат најдоцна до 31 Август 2010. Според планот кој Обама го објави во базата Леџеијн во Северна Каролина се предвидува постепено повлекување на околу 142 илјади американски војници. Сепак во Ирак би требало да останат меѓу 35 и 50 илјади американски војници како подршка на ирачките трупи и заштита на американските интереси во земјата. Ирак не е безбеден се уште, изјави Обама наведувајки дека сепак неговата администрација има намера да ги повлече сите војници од Ирак до крај на 2011 година.
XS
SM
MD
LG