Достапни линкови

logo-print

Истрага за авионската несреќа во Амстердам


Холандски експерти ги истражуваат причините поради кои турскиот авион се урна при слетувањето на аеродромот во Амстердам. Земени се детални фотографии од местото на несреќата а црните кутии и видео записите се испартени во Париз каде што има специјална опрема за анализа. Во вчерашната несреќа најмалку девет лица загинаа меѓу кои и двајцата пилоти, а 125 луге ја прживеаја несреќата. Шестмина од повредени се во критична состајба.
XS
SM
MD
LG