Достапни линкови

logo-print

Пад на руската економија


Рускиот министер за финансии Алексеј Кудрин изјави дека руската економија ќе почне да опаѓа оваа година дури и ако цената на нафтата се зголеми на 55 долари за барел. Кудрин на средбата со даночните претствници потврдил дека Русија е погодена од глобалната економска криза и оти рускиот буџет нема да се зголемува во претстојните три години. Според него руската економија бележи пад од 8,8 проценти во последниот месец во споредба со јануари минатата година.
XS
SM
MD
LG