Достапни линкови

logo-print

Најроби: Бан Ки Мун на самит на Африканската Унија за запирање на борбите во Конго


Генералниот секретар на Обединетите нации Бан ки Мун учествува на денешниот самит Африканската унија во Најроби, Кенија посветен на начините за запирање на борбите во Конго. Главна причина за нив е етничката омраза по масакрот врз половина милион тутси во Руанда и граѓанските војни во Конго во деведесетите години.
XS
SM
MD
LG