Достапни линкови

logo-print

Киднапиран Македонец во Авганистан припадник на меѓународниот црвен крст


Министерството за надворешни работи ја потврди информацијата на странските агенции за четирите киднапирани лица од персоналот на мегународниот црвен крст во Авганистан од кои еден бил македонец.Од таму велат дека тие се во постојан контакт со меѓународниот комитет на црвениот крст, но во интерес на истрагата не сакаат да коментираат.

Од Републичкиот Црвен Крст пак велат дека немаат испратено никого на мисија каде било во светот.

„Лицето кое се споменува во вестите дека е Македонец, а е заробено во Авганистан, можно е да е припадник на меѓународниот црвен крст, но ниту е волонтер, ниту припадник ангажиран. За подетални информации треба да се обратите во канцеларијата на меѓународниот комитет,“

И претставникот на Мегународниот комитет на Црвениот крст во Македонија Матиас Вајнрајт ги потврди информациите за киднапираните четворица нивни претставници и додаде дека во моментот се преговара со киднаперите.

Во министерството за одбрана информираат дека во македонскиот контингент во Авганистан има 130 припадници на АРМ, од кои четворица се медицински персонал, и сите се чувствуваат добро и редовно ги извршуваат своите обврски.
XS
SM
MD
LG