Достапни линкови

logo-print

Седница на Собранието на 16 август за имунитетот на Бучковски


Македонското Собрание на 16 август ќе одржи седница на која ќе треба да ја потврди или отфрли одлуката на Комисијата за мандатно имунитетни прашања која му го одзеде имунитетот на пратеникот Владо Бучковски. Ова е резултат од денешната средба на претседателот на Собранието Љубиша Георгиевски со пратениците на СДСМ, за кои одлуката на Комисијата да се дозволи притвор за поранешниот македонски премиер е невалидна. Истражен судија во петокот одлучи да не му определи притвор на Бучковски, кој се сомничи дека во времето кога бил министер за одбрана во 2001 ја злоупотребил службената положба при исплата за резервни делови за армиски тенкови, донација од Бугарија, со што и нанел штета на државата од околу 3 милиони евра.
XS
SM
MD
LG