Достапни линкови

logo-print

Најмалку 35 загинати


Најмалку 35 лица загинале при денешната експлозија пред полициска станица во Багдад.

Екплозијата се случила во улицата Хаифа, каде што има чести судири меѓу американските војници и бунтовниците. Ирачкиот министер за надворешни работи Фалах Ал Наџиб на местото на инцидентот изјави:

,,Овој акт е насочен против ирачкиот народ и обид да се уништи Ирак. Тие брутални сили се обидуваат да ја спречат ирачката реконструкција, но со помош на ирачкиот народ, ние ќе ги оспособиме нашите сили и ќе ги елиминираме сите терористи.”

На истото место во неделата од експлозија на автомобил бомба и гранати, загинаа околу 20 луѓе.
XS
SM
MD
LG