Достапни линкови

logo-print

Пауел верува дека Северна Кореа ќе се откаже од нуклеарната програма


Американскиот државен секретар Колин Пауел изрази верување дека Северна Кореа ќе се откаже од нејзината програма за нуклерано оружје. Според Пауел, Соединетите Држави сакаат денуклеаризација на Корејскиот полуостров и оти за таа цел ќе работат со севернокорејските соседи и Русија. Претходно американскиот тим научници кој беше во Северна Кореа соопшти дека не нашле докази дека таа земја може да произведе атомска бомба.
XS
SM
MD
LG