Достапни линкови

logo-print

Германскиот претседател Јоханес Рау во Чешка


Германскиот претседател Јоханес Рау денеска ќе ја посети Чешка, при што во Прага со претседателот Вацлав Хавел ќе разговара за прашањето на судетските германци. Од Чешка по Втората Светска Војна со донесувањето на бенешовите декрети се иселија Германците од судетските области и ова прашање ги оптоварува односите меѓу двете земји.
XS
SM
MD
LG